30 kadrów

2011
5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków, Kino Muranów, Warszawa

Wystawa w festiwalowym katalogu – to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w historii Pięciu Smaków. Tegoroczny program został zilustrowany nie zdjęciami z filmów, a miniaturami, specjalnie na tę okazję namalowanymi przez warszawską artystkę i wielbicielkę kina azjatyckiego – Dorotę Podlaską. Wystawa jej prac podczas 5. FF Pięć Smaków jest prezentowana w kawiarni Kina Muranów w Warszawie.

„Jestem maniaczką filmów azjatyckich. Mania graniczy z obsesją, bo oglądam TYLKO dalekowschodnie produkcje. Od kina oczekuję, by oderwało mnie od szarej, nudnej rzeczywistości. Odpowiada mi też azjatycka intensywność emocji, którą zachodnie kino zagubiło w intelektualnym chłodzie.

Moje ilustracje do filmów też są emocjonalne – zostały przefiltrowane przez moją osobowość i uczuciowość. Pamiętając o tym, że w kulturze Wschodu praca zbiorowa jest ważniejsza niż indywidualność, starałam się dopasować do wyobraźni reżysera, wiernie oddać kwintesencję każdego filmu, jego klimat, kolorystykę, najważniejsze wątki. Chciałam, żeby te obrazki zaintrygowały, zachęciły do oglądania.

Tworząc festiwalowe ilustracje, wróciłam do podjętego już raz tematu. 11 lat temu namalowałam cykl Płaczę w kinie (2000, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie), pastisz melodramatycznego tonu Hollywoodu i jego wpływu na zbiorową wyobraźnię. Łączy mnie też z kinem skłonność do budowania narracji – moje prace zawsze układają się cykle, opowiadają historie“.

Dorota Podlaska